D/C
District Commander D/C Michael J. Babiarz, AP
DXO DEO DAO DSec DTre
District Executive Officer D/Lt/C Ralph J. Ziegler, JN District Educational Officer D/Lt/C David Kowalski, SN District Administrative Officer D/Lt/C Jan Hartesvelt, P District Secretary D/Lt/C Albert W. Schwaller, JN District Treasurer D/Lt/C Alanna W. Harvey, P
Commander's Department
Assistant Flag LieutenantD/Lt Carolyn Knaggs P
Asst Conference Coordinator P/D/C Richard P. Gallop SN
D/Lt Frederick J. Hoitash SN
Attitude Adjustment D/Lt Rahmon A. Dunbar
D/1st/Lt Chester Dunbar Jr. AP
Chaplain D/Lt Frederick J. Hoitash SN
D/1st/Lt Chester Dunbar Jr. AP
Commander's Aide P/D/C Bryan L. Bartlett SN
D/Lt Mary Ann Jensen SN
P/C/C Theodore H. Smith SN
D/Lt William A. Stano JN
Conference CoordinatorP/D/C Michael J. Rachuk SN
Educational Fund RepD/Lt Dawn L. Flynn JN
Flag LieutenantD/Lt Alice Marie Whittemore AP
HospitalityP/Stf/C Sally C. Lemus P
Law Officer, IND/Lt Georgia C. McFarland JN
Law Officer, MID/Lt Lynne A. Draper AP
Liaison to CPS-ECPP/N/F/Lt Dick Jarmon SN
Liaison to USCGP/D/C Anthony C. Lewandowski AP
Merit MarksD/Lt/C Albert W. Schwaller JN
ParliamentarianD/Lt Laddie L. Hudson Jr. SN
Photographer D/Lt LeRoy S. Strey P
P/Stf/C Sally C. Lemus P
Executive Department
Boat Show Coordinator
Co-op Charting, Northern MI
Co-op Charting, Southern MI
EnvironmentalD/Lt Erika S. Jensen
Executive AideD/Lt Mary Ann Jensen SN
Executive Officer Seminar
Homeland Security OfficerD/Lt Douglas R. Rocho P
Legislative Officer, IND/Lt Harry K. Bailiff SN
Legislative Officer, MID/Lt James A. Simpson AP
Liaison OfficerD/Lt James R. Leonard SN
Parade CoordinatorP/D/C Janet Marie Klumpp AP
Program Visitation
Public Relations OfficerD/Lt Rose Stano AP
Safety CommitteeD/Lt Ronald P. Horner AP
Squadron DevelopmentD/Lt Denise C. Samu AP
Vessel Safety CheckD/Lt William A. Stano JN
Education Department
ABC CoordinatorP/D/Lt/C Thomas J. Smith SN
ADEOD/1/Lt Judith Delargy SN
Advanced PilotingD/Lt Thomas H. Geggie SN
BoatingD/Lt Michael R. Osborn JN
Boating Virtual TrainerD/Lt Robert P. Blau SN
BOC CoordinatorP/D/Lt/C Thomas J. Smith SN
Coordinator/Aide P/D/Lt/C William M. Stewart SN
P/D/Lt/C Thomas J. Smith SN
Cruise Planning D/Lt Charles L. McFarland JN
D/Lt Georgia C. McFarland JN
Dockhand TrainingP/D/Lt/C Duane Carlson SN
Educational CruiseP/D/Lt/C Thomas J. Smith SN
Engine Maintenance
Instructor DevelopmentD/Lt Shirley Geggie AP
Junior Navigation and NavigationD/Lt Frederick J. Hoitash SN
Marine ElectronicsD/Lt Robert P. Blau SN
PilotingD/1/Lt Judith Delargy SN
Sail
Seamanship
Teaching AidsD/1/Lt Judith Delargy SN
USPS GuidesD/Lt/C David Kowalski SN
USPS SeminarsD/Lt Donald C. Fiander SN
WeatherD/Lt Robert P. Blau SN
Administrative Department
Administrative Aide
AO Seminar
Boating ActivitiesD/Lt Denise C. Samu AP
Cruise/RendezvousD/Lt Denise C. Samu AP
Membership
Operations TrainingD/Lt William A. Stano JN
Port Captains D/Lt Dale G. Lashbrook AP
Port Captains D/Lt Teena M. Lashbrook AP
Predicted LogD/Lt Dale R. Ellis AP
Sail ActivitiesD/Lt/C Alanna W. Harvey P
Sea Scouts LiaisonD/Lt Wayne Hastings AP
Squadron AmbassadorStf/C Linda J. LaLonde AP
Trailer BoatingD/Lt Michael Burkhardt AP
Trophies and AwardsD/Lt Delphine S. Cooley S
Secretary's Department
Assistant SecretaryD/1st/Lt Chester Dunbar Jr. AP
Ensign CorrespondentD/Lt Suzanne M. Rayburn SN
HistorianD/Lt/C Albert W. Schwaller JN
Interlaker EditorD/Lt Margaret A. Schwaller AP
Publications Committee D/Lt Margaret A. Schwaller AP
D/Lt Suzanne M. Rayburn SN
WebmasterStf/C H. Jay Stevens SN
Treasurer's Department
Property OfficerD/Lt Bonnie L. Krieg AP
Treasurer's Seminar P/D/C John C. Bennett SN
D/Lt Laddie L. Hudson Jr. SN
Auditing Committee
D/Lt Robert J. Miller AP
D/Lt Anthony Drewek P
D/Lt Robert A. Malicki JN
Nominating Committee
P/D/C Janet Marie Klumpp AP
P/D/C Anthony C. Lewandowski AP
D/Lt Dawn L. Flynn JN
D/Lt James W. Johnston P
D/Lt Ronald W. Utz AP
Rules Committee
D/Lt Georgia C. McFarland JN
D/Lt M. Pam Horner JN
D/Lt Mary Ann Jensen SN
Planning Committee
D/Lt William A. Stano JN
D/Lt Joe W. Brooks JN
P/D/Lt/C Duane Carlson SN
D/Lt Joseph P. Grathoff AP
D/Lt Teena M. Lashbrook AP
D/Lt Darlene M. Weber AP
Membership Committee
Budget & Finance Committee
D/Lt Laddie L. Hudson Jr. SN
D/Lt James A. Simpson AP
D/Lt Dale G. Lashbrook AP